
Арменците исторически имат трайно присъствие в България и са известни с доброто си приобщаване в българското общество. Това до голяма степен се дължи на културни и исторически връзки между двете страни.
Арменците обикновено се адаптират бързо към българския език. Повечето от тях, особено тези от по-старите миграционни вълни, владеят български на добро ниво. Новопристигналите арменци, които говорят руски (поради разпространението му в Армения), често използват руския като посреднически език, докато учат български.
Арменската култура има както сходни, така и различни черти с българската. И двете култури са ориентирани към семейството, традициите и гостоприемството, което улеснява приобщаването. Различията включват специфични религиозни и културни обичаи (например арменците са основно християни от Арменската апостолическа църква), но тези разлики рядко предизвикват напрежение.
Арменците, които идват в България, обикновено се адаптират лесно, тъй като в много случаи имат исторически общности тук и дори роднини. Арменската диаспора в България е добре организирана и често помага на новодошлите да се интегрират. Арменците са познати като трудолюбиви и инициативни, като мнозина се адаптират добре в различни професионални сфери, включително бизнес, изкуства и занаяти.
Армения

Обща информация за работниците от държавата
Работници от Армения
Строителните работници от Армения обикновено са трудолюбиви и добре приобщими в трудови среди, където се търси физическа и квалифицирана работна сила. Често се срещат в роли като общи строителни работници, кофражисти, специалисти по довършителни работи и оператори на строителни машини. В някои случаи се намират и квалифицирани инженери и архитекти, но това зависи от конкретните условия на трудовия пазар и заявките на работодателите.
При подбора на арменски работници се извършват проверки за професионална квалификация, които се оценяват от Агенцията по заетостта в Армения. Те също така преминават медицински прегледи преди заминаването им за България. Работниците са длъжни да разполагат със срочни трудови договори, които гарантират заплащането и социалните им права според българското законодателство. Освен това им се предоставя информация за условията на живот и труд още преди отпътуването им.